Eskişehir Güvenlik Sistemleri
Güvenlik Kamera Sistemleri
İkieylül Cd. Yalbı Sk. Arifbey Apt: No:13/13
guvenlik@eskisehir.net.tr
0542 311 63 84

Hasat Öncesi Pestisit Denetimleri Devam Ediyor

21.08.2019 

Tarım ve Orman Bakanlığı programı dâhilinde İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde Mihalgazi, Sarıcakaya, Mahmudiye, Tepebaşı ve Odunpazarı İlçelerimizde üretilen sebzelerden hasat öncesinde zirai ilaç kalıntısı olup olmadığının tespiti için numune alım işlemleri devam ediyor.

2018 yılında 115 adet numune analizinin yapıldığını belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine SEVER, Bakanlığımız programı dâhilinde 2019 yılında 140 adet numune alınacağını, İlimizde sebzelerin yoğun olarak üretildiği bölgelerden hasat öncesi ve hasat sırasında İlçe Müdürlüklerimiz teknik elemanları tarafından alınan numune analizlerinde kalıntı çıkması halinde de idari yaptırım uygulanacağını söyledi.

Eskişehir’de üretilen sebzelerin çoğunlukla İlimiz ile Ankara ve İstanbul pazarlarına gönderildiğini ifade eden İl Müdürümüz Dr. Emine SEVER, sebze üretiminde sağlıklı ürün elde edilmesi için hastalıklar ve zararlılarla mücadelede zirai mücadele ilaçlarının kullanıldığını, üreticilerin tavsiye dışı ilaç kullanımı ya da ilaçlama ile hasat süresi arasında geçmesi gereken süreye uyup uymama durumunun tespiti için bitki sağlığı konusunda hasat öncesi denetimler yapıldığını önemle belirtti.

Bütün amacımızın halka sağlıklı gıda sunabilmek olduğunu söyleyen İl Müdürümüz SEVER; çiftçilere ve ilaç bayilerine sürekli bu konularda eğitim verildiğini, değişiklik olması halinde de üreticilerimize değişikliklerin anlık olarak bildirildiğini aktardı.

Dr. SEVER konuyla ilgili açıklamalarını şu sözlerle sonlandırdı:

“ Üreticilerimize tavsiyemiz yetkili bayilerden ilaç almaları, ruhsatlı ilaç kullanmaları ve üzerinde yazdığı miktarda ilaç kullanılmalarıdır. Bunların yanında son ilaçlama ile hasat arasındaki süreye de dikkat edilmelidir. İlaç kullanımından sonra gerekli süre geçmeden kesinlikle hasat yapılmamalıdır.  Bu durumda kullanılan ilaçlar, insanlara direkt kalıntı olarak gelmektedir. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak hedefimiz tüm tüketicilerimiz için güvenli ve yeterli gıda ihtiyacının sağlanmasıdır.” dedi.

 

Gönderen: haber
2075 defa okundu 
 


Ekonomi
Eskişehir, daha çok uluslararası pazarlara açılacak
Kırtasiye ürünlerinin yüzde 2,49’u güvensiz bulundu
SARAR GRUBU ÖDÜL
TOBB, Boğaziçi Üniversitesi ve Amazon iş birliğiyle KOBİ’lere e-ihracat eğitimi başlıyor
Afyon’da İhracatın Yıldızları ödüle doyacak

 

 
Eskişehir Güvenlik Sistemleri - 0542 311 63 84