Eskişehir’de gübre dağıtıcıları sıkı takip altında
Eskişehir’de gübre dağıtıcıları sıkı takip altında
3.04.2024
SAYFAYI PAYLAŞIN
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü gübre denetçi belgesine sahip teknik personel tarafından, 31506 (Mükerrer) sayılı Tarımda Kullanılan Gübrelerin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği usul ve esaslarına göre, belirlenen “Gübre Denetim Programı” kapsamında. İl genelinde faaliyet gösteren gübre dağıtıcılarına yönelik denetim gerçekleştirildi.

Denetimler kapsamında, 2024 yılında İl genelinde 171 adet gübre dağıtıcısı program dahilinde denetlendi; 13 adet gübre ürününden içerik kontrolü amacıyla numune alındı ve akredite laboratuvarlarca yapılan analiz sonuçlarına göre olumsuz çıkan sonuçlar firmalara bildirilerek gerekli idari yaptırımlar uygulandı.

Buna ilaveten 16 adet DNABarkod/DNABandrol denetimi gerçekleştirilmiş olup, İl genelinde faaliyet gösteren 17 adet gübre üreticisi firmasının denetimleri ve tescil başvurularında numune alımı çalışmaları devam etmektedir.

Yapılan denetimler, gübre dağıtıcılarının depolarının uygunluğunu, piyasaya arz edilen ürünlerin karekod/barkod, etiket ve ambalaj bilgileri ile gübrelerde tescil belgeleri gibi hususları içermektedir.

 

 

 

DİĞER HABERLER